Červená Lhota, nenápadná jihočeská perla

Některé z našich nejkrásnějších zámků jsou tolik typické svým vzhledem či dokonce pouhou siluetou, že je téměř každý pozná už na první pohled. Přesně to je případ renesančního vodního zámku Červená Lhota. Z hotelu Nežárka je to sem nějakých třicet kilometrů, prostě skvělý tip na pěkný celodenní výlet.

Historie zámku sahá do patnáctého století, kdy již v obci Lhota stála tvrz. V polovině 16. století ji nechal do renesanční podoby přestavět Jan Kába, o dalších více jak sto let později se z ní stal barokní zámeček. V roli majitelů se vystřídal Antonio Bruccio, nechvalně známý Vilém Slavata, rod Windischgrätzů a nakonec i Schönburg-Hartensteinové, kterým byl konfiskován roku 1945.

Neobyčejná Lhota je při pobytu v Jižních Čechách povinností

Unikátnost zámku Červená Lhota spočívá v jeho umístění na skále, z níž se po zvýšení hladiny Zámeckého rybníka stal ostrůvek. Přístupný je pouze po kamenném mostě. Nádherné panorama spolu s malebným okolím a roztomilostí zámku nemohlo uniknout ani filmařům. Nikoliv náhodou se tady točily filmy jako Svatby pana Voka, Zlatovláska, Nemocnice na kraji města nebo Pan Tau.

Podívejte se na povedené video představující zámek Červená Lhota:

V Jižních Čechách se zámek v popularitě řadí na bronzovou příčku hned za Český Krumlov a Hlubokou. Prohlédnout si můžete podkrovní pokoje s obrazárnou i autentický mobiliář v bytě posledních majitelů zahrnujícím ředitelnu, budoár, Kamarýtovu ložnici nebo Dittersův salónek. Součástí zámeckých prostor je též kaple Nejsvětější Trojice a sklepení. Na rybníku kolem zámku se lze projet lodičkou a v okolním parku se krásně projdete.

Čarovnou Červenou Lhotu stihnete i během víkendu na Nežárce

A kde Červená Lhota přišla ke své unikátní barvě? Pověst říká, že na červeno musela být natřena poté, co bezbožnou zámeckou paní z rodu Kábů vzal jednoho dne čert. Krvavá skvrna, která po této nehezké události hyzdila bělostnou fasádu, nešla odstranit, a tak jediným řešením zůstala kompletní změna kabátku zámku…

Zámek Červená Lhota je dobře přístupný autem, placené parkoviště se nachází asi 200 metrů od něj. Nejbližší vlaková zastávka je v Kardašově Řečici. Otevírací doba je od května do září denně kromě pondělí a v březnu i říjnu pouze o víkendech. Základní dospělé vstupné za prohlídku prvního patra činí 100 Kč.

A byli jste už v České Kanadě? Přečtěte si, co zajímavého vás tam čeká!

Zdroj fotografií: Zamek-cervenalhota.eu, oficiální stránky státního zámku Červená Lhota.