Cyklotrasy Třeboňskem, jízda pro celou rodinu

 

Cyklistická naučná stezka okolo Třeboně

Zastavení: 22, délka: 39 km

Stezka tvoří okruh v lesnaté krajině plné rybníků v okolí Třeboně. Je vedena po málo frekventovaných silnicích a seznamuje návštěvníky s přírodními zajímavostmi Třeboňska. Začíná na hrázi rybníka Svět a na svých 22 zastaveních popisuje třeboňské rybníkářství, rybniční soustavy, rašeliniště a mokřady, lesní komplexy, přirozené i umělé vodní toky, rostlinná a živočišná společenstva, vývoj lidové architektury.

Mezi rybníky ze Soběslavi do Třeboně

Délka: 57 km

Trasa vede ze Soběslavi trasou č. 1136 do obce Dírná s barokním zámkem. Dále po trase č. 32 přes Červenou Lhotu s proslulým vodním zámkem do Pluhova Žďáru s rekonstruovaným zámečkem. Cyklostezka pokračuje po trase č. 1170 do Kardašovy Řečice, kolem rybníku Velká Holná k zámku Jemčina (možnost prohlídky) a dále přes obce Novosedly nad Nežárkou a Klec, která je obklopená rybníky s poetickými názvy Víra, Naděje, Dobrá vůle, Skutek, Láska až do obce Lužnice. Závěr cesty vede po trase č. 1034 mezi dalšími rybníky do Třeboně.

Naučná stezka Rožmberk

Zastavení: 12, délka: 22 km

Stezka vede krajinou mezi rybníky Svět a Rožmberk. Je vedena po málo frekventovaných silnicích, polních a lesních cestách a hrázích rybníků a seznamuje návštěvníky s přírodními a historickými zajímavostmi Třeboňska. Pobyt u nás si tak příjemně okořeníte.

Cesta kolem Světa

Zastavení: 16, délka: 12 km

Stezka tvoří uzavřený okruh kolem rybníka Svět a je určena pro pěší i cyklisty. Je vedena po polních i lesních cestách a seznamuje návštěvníky s krajinou Třeboňska. Stezka začíná v centru Třeboně a umožňuje několik vstupů.

Toulky kolem Chlumu

Délka: 18 km

Pěkná, nenáročná trasa začíná v Chlumu u Třeboně, odkud vede po cestě č. 1014 kolem rybníku Hejtman do přírodní rezervace Rašeliniště Pele, v němž žijí například i raci. Odtud vede po cestě č. 1010 do Staňkova a z něj po č. 322 do přírodní rezervace Losí blato u Mirochova se starým systémem odvodňovacích kanálů. Po č. 1010 přes Žíteč do Lutové a nakonec po č. 1011 zpět do Chlumu se celý okruh uzavírá.

Toulky Českou Kanadou

Délka: 19 km

Tento cyklovýlet okrajem České Kanady sleduje trasu č. 1207 od zámku Jemčina kolem Stráže nad Nežárkou před Vydří, Dolní Lhotu a Příbraz až na rozcestí U Prokopského kříže. Odtud je možné se ještě vydat k Novomlýnskému rybníku, u nějž se na státní hranici nachází nejsevernější bod Rakouska.

Cesta tisíce dojmů

Délka: 48 km

Nádherný okruh lesy Novohradských hor se startem i cílem v Benešově nad Černou. Připravte se na celkové převýšení přes 700 metrů, ale také na rozhledy v Dobré a Hojné Vodě, odkud si v případě zájmu můžete vyšlápnout na rozhlednu na Kraví hoře. Malý kousek trasy vede i po státní hranici s Rakouskem.

K NEJ rybníkům Budějovické pánve

Délka: 52 km

Pokud máte projetou oblast mezi Českými Budějovicemi a Třeboní, můžete se vydat na opačnou stranu. Šlapat začnete v Budějovicích směrem do Hluboké nad Vltavou a dále už budete míjet jenom samé velké rybníky: Munický, Bezdrev, Zlivský, Volešek či Dehtář. Trasa je zásluhou minimálního převýšení velice nenáročná a vhodná pro celou rodinu.

Ceník a rezervace