Do Soběslavi za hradem, rybníky a královskými stopami

Václav IV. asi na Soběslav s příliš velkou láskou nevzpomínal. Český král tady byl totiž roku 1394 na rožmberském hradě vězněn. Ovšem městu s poněkud pyšným názvem to v budoucnu moc štěstí také nepřineslo: zničeno bylo za válek husitských, třicetiletých i napoleonských. Přesto se z jeho dávné slávy dochovala slušná porce pamětihodností. Přijeďte se podívat na vlastní oči!

Z hotelu Nežárka budete v jihočeské Soběslavi cobydup, vždyť je to nějakých 35 kilometrů. Za povšimnutí v tomto zhruba sedmitisícovém městečku stojí především prostor kolem náměstí Republiky a blízký Nový rybník. V létě si můžete užít pěkný plavecký areál s tobogánem, divokou řekou a dalšími atrakcemi.

Dovolená Jižní Čechy, to jsou památky i příroda

Soběslavské náměstí Republiky obtéká Černovický potok, který kousek dál končí svou pouť soutokem s Lužnicí. Dříve byl využíván jako součást opevnění, z něhož se části dodnes dochovaly, včetně zbytků hradu, především věže Hláska s rozhlednou. Pohled z ní skutečně stojí za to. V historickém centru ještě vyniká budova staré radnice, kostel svatých Petra a Pavla, dům Petra Voka a kostel svatého Víta.

Přírodní památka Nový rybník u Soběslavi už sice dávno není to, co bývala – postup výstavby a zemědělství udělal své, přesto stále nabízí zajímavou přírodu a trochu klidu na okraji města. Za pozornost během víkendu na Třeboňsku stojí zvláště zbytky plovoucích ostrovů a řada druhů hnízdícího vodního ptactva.

Tipy na aktivity v rámci víkendu na Nežárce

Ze Soběslavi to není daleko ani k dalším turistickým cílům, které můžete zakomponovat do pěkného celodenního výletu. Výhled na celé okolí nabízí rozhledna Svákov, v Záluží u Vlastiboře funguje muzeum loutek, milovníci přírody mohou vyrazit na rašeliniště Borkovická Blata. Slušně dostupný je taktéž hrad Choustník a zámek Červená Lhota.

Okolí ubytovacího zařízení Nežárka u Jindřichova Hradce nabízí i spoustu jiných míst k objevení: