Hotel Nežárka, Novosedly a okolí v běhu staletí na mapách

Orientujete-li se jenom trochu v mapách, a to byste měli, jelikož dovolenou na Třeboňsku u nás přeci strávíte hlavně turistikou pěší i na kolech, určitě se zájmem mrknete na mapy dokumentující vývoj oblasti kolem našeho hotelu. Seřadili jsme je pěkně chronologicky za sebou, tudíž můžete pěkně srovnávat. Na historické mapy lze zároveň nahlížet jako na jedinečná umělecká díla, ukazující dovednosti našich předků a ráz rybníkářské krajiny Jižních Čech.

Na začátek však přinášíme mapu aktuální, aby bylo jasné, v které části Třeboňska se zhruba budeme pohybovat:

Jako první si můžete prohlédnout starou mapu z roku 1684, na níž Novosedly ještě nemají dnešní tvar návsi. Krásně je vidět rybník Rožmberk, pozice hotelu je zcela napravo u zkroucené řeky Nežárky:

Na mapě z roku 1711 je hezky vidět zformování návsi v Novosedlech. Uprostřed stojí pravděpodobně stará kovárna, jejíž pozůstatek dnes spatříte vedle obchodu Jednota:

Barokní mapa z roku 1718 ukrývá přesně zakreslené barokní Novosedly. Na severozápad od návsi stojí kostel sv. Václava, před přestavbou v 19. století. Naproti je dnes již nedochovaný rozlehlý Farní dvůr:

Na vojenském mapování z doby kolem roku 1777 již ve vysoké kvalitě zakresluje vše podstatné včetně názvu statků:

Jsme v polovině 19. století, na vojenském mapování z roku 1850. Neusatte uprostřed jsou Novosedly, Barta vpravo nahoře jeden ze statků v okolí hotelu:

Poslední mapa je opět vojenská, posunuli jsme se až do roku 1888. Statek U Čuchnů, tedy náš hotel, je vidět takřka ukázkově:

Mapy už znáte. Vyzkoušejte, jak chutná dovolená Jižní Čechy na Nežárce ve skutečnosti. Báječně!

Děkujeme panu Jiřímu Pluhařovi za pomoc, především za dodání odkazů na jednotlivé mapy a zasvěceného komentáře.