Hrobka Schwarzenbergů, mimořádné místo, které stojí za to vidět

Možná to na první pohled vypadá trochu zvláštně, pět ódu na hrobky. V tomto případě se však nejedná o pietní místo ledasjaké, ale o hrobku knížecího rodu Schwarzenbergů. Tomu odpovídá i její reprezentativní vzhled, bohatá výzdoba a kulturní význam. K návštěvě této význačné kaplové hrobky jste během ubytování na Třeboňsku zváni i vy.

Vzpomínkové místo a kus velké historie

Podnět ke stavbě hrobky pochází od Eleonory Schwarzenbergové, jelikož hřbitovní kostel svatého Jiljí v Třeboni za jejího života již nevyhovoval požadavkům na pohřbívání. Manžel Jan Adolf II. Schwarzenberg vydal pokyn k realizaci v roce 1874 a o tři roky později byla hrobka dokončena. Architektonicky ji měli na starosti Jan Schmidt a Damasius Deworetzky (ano, ten, co přispěl k současné podobě zámku Hluboká), vlastní stavbu měl pod palcem Karel Kühnel.

Až budete trávit byť jen víkend na Nežárce, zastavte se u Schwarzenberské hrobky na okraji Třeboně. Je zasazena do krásného prostředí anglického parku a v letních měsících jsou v ní organizována různá kulturní vystoupení jako například koncerty. Interiéry hrobky si můžete prohlédnout od konce března do začátku listopadu mezi 9 a 16 hodinou, o hlavních prázdninách je otevřeno ještě o hodinu déle.

Na Nežárce si zajistěte ubytování, Třeboňsko je plné různých skvostů

Ve dvoupodlažní, novogotické hrobce Schwarzenbergů se ukrývá 26 rakví s nabalzamovanými těly příslušníků slavného knížecího rodu. Zajímavé však je, že jejich srdce najdete v českokrumlovském kostele svatého Víta. Nejstarším pohřbeným členem rodu je tady Marie Terezie z Liechtensteinu (1721 – 1753), zatím posledním Johann Nepomuk II. (1860 – 1938).

Dovolená Jižní Čechy je ideálním časem k návštěvě Schwarzenberské hrobky. Najdete ji mezi rybníky Opatovickým a Světem, pod úrovní jehož hladiny se nachází. Vede kolem ní naučná stezka Cesta kolem Světa, mířící ze zhruba z jednoho kilometru vzdálené Třeboně. Z druhé strany ji lemuje silnice do Domanína. Základní plné vstupné do hrobky činí 60 korun.