Královské České Budějovice mají obří náměstí, pivní muzeum i ufony

Do Českých Budějovic, metropole Jižních Čech, je to z hotelu Nežárka nějakých 40 kilometrů. Autem se tam dostanete za půl hodiny, vlakem přestupem z Lomnice nad Lužnicí. Prostě ideální námět na pěkný celodenní výlet.

Dejte na váhu hromadu starobylých památek, přidejte pár kilometrů vodních toků, dostatek příležitostí ke sportu i zábavě, okořeňte několika zajímavými místy a výsledkem bude město, v němž byste chtěli žít. Nebo alespoň aktivně prožít jeden hezký den. Přesně takové jsou České Budějovice založené králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1265.

Nádherné historické jádro Českých Budějovic

Právě náměstí Přemysla Otakara II. patří společně s katedrálou svatého Mikuláše a vedle stojící Černou věží k dominantám města. Čtvercové náměstí pojmenované po otci zakladateli je s plochou 1,7 hektarů druhým největším svého druhu u nás. V jeho středu se vypíná jedenáct metrů vysoká Samsonova kašna z 18. století, pravidelnou dlažbu narušuje pouze takzvaný Bludný kámen. Na západní straně náměstí stojí barokní radnice.

Z ochozu Černé věže se otevírá nádherný pohled nejen na celé České Budějovice, ale také na Šumavu, Novohradské hory a při troše štěstí možná v dáli zahlédnete na Třeboňské pánvi i hotel Nežárka. K dalším pamětihodnostem se řadí Piaristické náměstí, dominikánský klášter, kostel Obětování Panny Marie, špitál Nejsvětější Trojice a renesanční Solnice. Za povšimnutí stojí i zajímavě řešené činžovní domy v Resslově ulici a krásné měšťanské domy na Lannově třídě.

Budějovické motorky, koně a pivo

Pokud jste již přesyceni architekturou, projděte se jen tak centrem města. Srovnání s Benátkami je sice hodně nadnesené, pravdou však zůstává, že díky soutoku Vltavy s Malší poskytují České Budějovice spoustu vodních ploch, mostů a přiléhajících parků. Starobylé městské jádro je tak z jedné strany lemováno líně se vlekoucí Mlýnskou stokou, z druhé Sokolským ostrovem, který hostí řadu sportovišť v čele s plaveckým areálem a atletickým stadiónem.

Daleko to však není ani do hvězdárny s planetáriem, do Jihočeského motocyklového muzea, do miniaturního Muzea koněspřežky či do Jihočeského muzea. V něm můžete vidět expozice zaměřené na přírodu a historii Jižních Čech. Svá muzeum má v Budějkách také nejvýznačnější místní podnik, pivovar Budvar.

U Branišova prý spadlo UFO

Rabenštejnská věž ukrývá výstavu historických zbraní. V renesančním Wortnerově domě sídlí Alšova jihočeská galerie. Pokud potřebujete zabavit své ratolesti a prší, navštivte zábavní centrum Hopsárium.

České Budějovice vyloženě lákají k procházkám. Největší park Stromovka zahrnuje asfaltové cesty pro inline bruslaře i cyklisty, stezky, rybníčky, sportoviště, arboretum nebo Oranžové hřiště pro malé děti.Máte-li rádi tajemno, vydejte se do Branišovského lesa, který proslul mnoha nadpřirozenými jevy a událostmi.

Náš tip: Čertova šlápota i žhavá poušť aneb kam do přírody v Jižních Čechách.

Nastupte do trolejbusu a nechte se odvézt k soustavě Vrbenských rybníků na severu města. Čtyři kilometry dlouhá naučná stezka vás seznámí se zdejšími typickými rostlinami a živočichy. Jenom ptáků se tady objevuje až ke dvěma stovkám druhů. Hned přes silnici najdete Vrbenskou tůň plnou žab a dalších obojživelníků. Další tůň, u Špačků, leží u ramene Malše na jihu Budějovic.

A víte, že do Hluboké nad Vltavou je to z Českých Budějovic, co by kamenem dohodil?

Zdroj fotografií: Inbudejovice.cz, oficiální volnočasový portál Českých Budějovic.