Nabídka turistických tras napříč Třeboňskem

Mapa trasy Naxos volá

Naxos volá, cca 20 kilometrů

Z hotelu Nežárka se vydáme po příjezdové komunikaci a zhruba po čtvrthodince dorazíme k silnici mezi Novosedly a Jindřichovým Hradcem. Podél ní již vede modrá a zelená turistická značka, která nás dovede k význačnému zámku Jemčina. Barokní skvost s nádhernou zahradou rozhodně stojí za prohlídku.

Po červené poté hlubokými lesy půjdeme až k rybníku Holná s ostrůvkem Naxos, na němž se nachází přírodní biosférická rezervace. Na rozcestí se dáme po zelené takzvaným Evženovým údolím až k rybníčku Vydýmač. U něj odbočíme po žluté značce a zvolná, proti řeky proudu Nežárky, dorazíme opět k zámku Jemčina. Od něj se již stejnou cestou jako na začátku výletu vrátíme až do hotelu Nežárka. 

Výlet kolem Rožmberka - mapa

Rožmberk, cca 20 kilometrů

Využijme ubytování na Třeboňsku a udělejme si další pěkný výlet. Auto zaparkujeme v Třeboni a po červené se vydáme přes místní čtvrť Na Kopečku, kde si můžeme prohlédnout takzvanou Kotěrovu vodárnu, do nedalekých lesů. U samoty Holičky přejdeme přes Lužnici a mineme rybník Ženich zajímavého, obdélníkového půdorysu.

Chvíli se zdržíme u Travičného rybníka. Zde si totiž uděláme malou zacházku ke Stříbřeckému mostu přes vodní kanál Nová řeka a především k památníku význačné pěvkyně Emy Destinnové.

Po zelené dále pokračujeme mezi dalšími rybníky jako Stolec, Vyšehrad, Nový a Starý Vdovec, přejdeme hlavní silnici do Jindřichova Hradce a u Hodějovského rybníka za Starou Hlínou odbočíme na žlutou.

U rozcestí Smítka se dáme po červené a krásnou dubovou alejí konečně přijdeme k našemu největšímu rybníku Rožmberk. Poté, co obejdeme jeho necelou polovinu, zamíříme proti proudu Prostřední stoky zpět do Třeboně.

Trasa výletu kolem Chlumu - mapa

Kolem Chlumu, cca 15 kilometrů

Autem dojedeme do Chlumu u Třeboně a odtud se po červené vydáme směrem ke Kancířským rybníkům. Od Malého a Velkého Kancíře půjdeme lesem v podstatě neustále podél rybníků. Postupně mineme Nové Jezero, Staré Jezero, Velkého Holého, Žofinku, Výtopu, Starého Hospodáře, Podsedka a Žebrákov. Deset velkých rybníků na pár kilometrech!

Od Starého Hospodáře již budeme sledovat žlutou značku, která nás zavede do obce Lutová s nedalekou zříceninou kostela Narození Panny Marie. Příjemnou, lehce zvlněnou trasou mezi lesíky a dalšími, tentokráte již malými rybníčky se dostatneme až do vísky Staňkov. Zde se napojíme na modrou značku a půjdeme dále zpět do Chlumu.

Za sebou necháme rybníky Staňkovský a Špaček, abychom začli obcházet další velkou vodní plochu Hejtman. Za jeho hrází stojí zámek Chlum u Třeboně, bohužel v nepříliš dobrém technickém stavu. Po červené dojdeme k autu a spěcháme na dobrou večeři v hotelu Nežárka.  

Ceník a rezervace