Renesanční Slavonice, sláva a pýcha česko-moravského pomezí

Nedá se říci, že by si slavoničtí měšťané v průběhu minulých staletí nějak užívali štěstí a přízně osudu. Právě naopak, za třicetileté války město vydrancovala švédská vojska, přehnal se tudy mor, velká voda i ničivý požár. Přesto se ve Slavonicích dochovalo nádherné renesanční centrum a řada dalších památek. Vydejte se na jejich prohlídku během pobytu v Jižních Čechách.

Slavonice vznikly jako malá strážní osada, která se v pozdním středověku proměnila v bohaté městečko s nádhernou sgrafitovou výzdobou měšťanských domů. Poloha blízko hranic však nebyla vždy vítězstvím. Město utrpělo zrušením poštovní cesty do Vídně v 18. století, začleněním do Sudet a současná konečná železniční tratě je už jen vzpomínkou na původní spojení s císařským Waidhofen an der Thaya.

Objevte Slavonice v rámci pobytu na Třeboňsku

Krásu Slavonic si můžete vychutnat například z ochozu městské věže ve výšce 35 metrů, která je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie. Uvidíte z ní též řadu pozůstatků městského opevnění, zahrnujícího tři rohové bašty, parkánové hradby i brány Dačickou a Znojemskou (Jemnickou), uzavírající Horní náměstí.

Na náměstí Míru se kromě městského muzea nachází vstup do unikátního slavonického podzemí s odvodňovacím systémem chodeb. Při pobytu na Třeboňsku se do Slavonic vyplatí zajet i kvůli soustavě pohraničního opevnění, vybudované kolem města před druhou světovou válkou. Dodnes je spousta bunkrů udržovaná v dobrém stavu a přístupná veřejnosti.

Za bunkry, zvířátky a hrady na jih Čech

Městská památková rezervace Slavonice je z Nežárky, hotelu na Třeboňsku, vzdálená zhruba 50 kilometrů. Pokochejte se historickou atmosférou zdejší Luteránské modlitebny, gotického kostela svatého Jana Křtitele či hřbitovní kaple svatého Kříže.

Těsně za hranicemi Slavonic můžete navíc navštívit originální muzeum samorostů, minizoo Bejčkův mlýn nebo park plný rybníků kolem trosek zámku Maříž. Po červené turistické trase se dostanete do České Kanady a daleko to není ani do Dačic a na hrad Landštejn.

  • Líbí-li se vám historická města jako Slavonice, vypravte se při pobytu v Jižních Čechách také do Soběslavi a Českých Budějovic! Z hotelu Nežárka to je jenom kousek.

(Aktuální informace o dění ve Slavonicích najdete na oficiálním webu města.)