Za romantikou na jihočeskou úzkokolejku

Už Jára Cimrman se kdysi svezl jihočeskou úzkokolejkou. Bohužel to pro něj nedopadlo dobře, a dnes na místě, kde byl z vlaku nedobrovolně vyveden, stojí vzpomínková zastávka Kaproun. Nejen kvůli tomu stojí za to se touto raritní železničkou projet.

Vlastně se tak úplně o železničku nejedná. Vždyť celá trať z Nové Bystřice přes Jindřichův Hradec až do Obrataně měří úctyhodných 79 kilometrů a zahrnuje celkem 29 stanic. Vznikla v roce 1897, rozchod kolejí činí 760 milimetrů a dnes je především žádanou turistickou atrakcí. Zpestřete si její návštěvou pobyt na Třeboňsku v hotelu Nežárka i vy.

Kouzlo parních vlaků kouřících Českou Kanadou

Ideální způsob, jak si úzkokolejnou dráhu užít, je vyrazit do Nové Bystřice. Od našeho hotelu je to nějakých 25 kilometrů, na parkovišti u nádraží necháte auto a zbytek je na vás a – jízdním řádu. Využijte některé z řady jízd zvláštních parních vlaků, které se v průběhu roku na trati pořádají. Letos (2016) to bude:

  • 26. a 27. března – Velikonoční jízda parního vlaku
  • 28. května – Den dětí s párou v Jindřichově Hradci
  • 25. června – Jahodobraní
  • 16. července – Parním vlakem na Hračkobraní
  • 17. září – Den železnice v Jindřichově Hradci
  • 29. října – Poznávání lesa
  • 3. prosince – Mikulášská jízda parním vlakem
  • 30. prosince – Silvestrovská jízda

Parní a motorové vlaky samozřejmě jezdí také pravidelně podle jízdního řádu. Z Jindřichova Hradce například vyjíždí směrem na jih od května do září vždy v 10:44. U nádraží v Nové Bystřici kromě toho funguje Regionální úzkokolejné muzeum. Otevřeno je o víkendech od června do října, během letních prázdnin denně. Pro zájemce je také připravena atrakce v podobě možnosti zúčastnit se jízdy v kabině lokomotivy a sledovat její řízení.

Náš další tip: Za ufony, koňkou a motocykly do Českých Budějovic

Jihočeská úzkokolejka je skvělým nápadem, jak si zpestřit dovolenou na Třeboňsku. Od 1. května do 31. října se jezdí několikrát denně, jízdné vyjde podle kilometrů kolem 50 korun a zážitky cestou jsou jednoduše k nezaplacení.

Když budete v Nové Bystřici, zkuste zajet do dalšího krásného města Slavonice, je to asi 25 kilometrů daleko.

Zdroj fotografií: JHMD.cz, oficiální stránky jihočeské úzkokolejky.