Zámek plný hudby Stráž nad Nežárkou, náš tip během pobytu v Jižních Čechách

Kousek od hotelu Nežárka, jen pár kilometrů proti proudu řeky, stojí na okraji městečka Stráž nad Nežárkou stejnojmenný hrad a zámek. Jeho věhlas je spojený především se známou operní zpěvačkou Emou Destinnovou, která jej plně vlastnila mezi lety 1920 až 1930.

Dřevěná tvrz vyrostla na jeho místě už před rokem 1000, ve druhé polovině třináctého století byla přebudována na kamenný hrad, který se později proměnil v barokní zámek. Jeho součástí jsou i pěkné a rozsáhlé zahrady se studnou a pomníkem Emy Destinnové, repliky středověkých zbraní a další zajímavé drobnosti.

Stráž jako bonbónek při ubytování Třeboňsko

Poprvé byl zámek ve Stráži nad Nežárkou otevřen pro veřejnost v roce 2006. Během dovolené v Jižních Čechách si tady můžete prohlédnout také nejrozsáhlejší expozici věnovanou životu a tvorbě Emy Destinnové a po celý rok si vychutnat pestrý koncertní program „Zámek plný hudby“. Specialitou je stálá výstava o Jarmile Novotné, žákyni a následovnici Destinnové.

Chcete-li během ubytování na Třeboňsku prožít něco skutečně mimořádného, neváhejte a navštivte zámek ve Stráži. Uvidíte legendárního kostlivce Ivánka v komnatě duchů, mučírnu a popravčí místnost, tajný východ z Eminy ložnice i skrytou hradní únikovou chodbu.

Jak za hudbou na dovolené Jižní Čechy

Zámek ve Stráži nad Nežárkou je přístupný vždy od června do září. V červenci a v srpnu je otevřeno denně kromě pondělí mezi 10 a 16 hodinou, ve zbývajících měsících jen o víkendech. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras, nejlákavější „atraktivní okruh“ stojí 150 Kč. Z hotelu Nežárka se sem nejlépe dostanete autem po silnici přes Novosedly a Mláku.

Nemáte-li chuť na prohlídku zámku, můžete si během léta na Nežárce užít i koupání v akvaparku Jindřichův Hradec, jízdu jihočeskou úzkokolejkou či výlet do Soběslavi.

Zdroj fotografií: Zamekstraz.cz, oficiální stránky zámku Stráž nad Nežárkou